Zöld tea - hatása sokrétű, vitalizál, méregtelenít, fogyaszt
Mióta isznak az emberek teát?
A teaivás szokása több mint négyezer éves múltra tekint vissza. A legenda szerint Shen-Nong kínai császár is nagyon ügyelt egészségi állapotára, olyannyira, hogy a vizet mindig felforralta, mielőtt ivott volna belőle. A krónikások tudni vélik, hogy időszámításunk előtt 2737-ben a frissen forralt vízbe belepottyant egy tealevél, és kellemes illatával felhívta magára a figyelmet. A császár megízlelte, és megszületett a teakultúra. A sokféle ízű és színű tea között van az egyre inkább ismert és fogyasztott zöld tea, amely az emberi szervezetre gyakorolt jótékony hatása miatt az utóbbi időben felkeltette a táplálkozás-kutatók és szakemberek érdeklődését is.
A sokoldalú zöld tea
A zöld teában 130 féle hatóanyag található, némelyik nagy koncentrációbam, némelyik éppen csak nyomokban. A homeopátiából ismert, hogy a növényi hatóanyagok nagy higításban is sikeresen fejtik ki hatásukat, ennek köszönhető a zöld tea jótékony hatása is, bármiféle mellékhatás nélkül. A zöld tea négy legfontosabb összetevője: a koffein (a teánál tein-nek is nevezik), a csersav, tudományos nevén a polifenol, az éterikus olajok és a létfontosságú vitaminok.
A teában lévő koffein a központi idegrendszeren keresztül élénkíti a vérkeringést és az anyagcserét, szellemi és testi frissességet biztosít. Az éterikus olajok adják a tea aromáját.
A zöld tea titka abban rejlik, hogy ezek az anyagok közösen, harmonikusan fejtik ki hatásukat. A csersavak fékezik a koffein heves hatását és elősegítik, hogy a szervezetben lassabban szívódjon fel. Ezzel magyarázható, hogy a tea élénkítő hatása, a kávéval ellentétben, nem okoz idegességet, viszont tovább tart.
A zöld tea egy igazi "vitaminbomba". Nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, és egyéb vitaminokban is gazdag, pl. A, B2, D, K és P vitaminokban. A szervezet számára fontos ásványi anyagok közül megtalálható benne a cink, fluor, mangán, alumínium, szelén, kalcium és magnézium. A zöld tea kíméletes feldolgozási folyamata, amely tisztításból és lassú szárításból áll, sértetlenül megőrzi ezeket az értékes összetevőket. (A fekete teával ellentétben, ahol a fermenálási folyamat közben a legtöbb hatóanyag kárba vész.)
Milyen jótékony hatása van a zöld teának?
A zöld tea nem csodaszer, fogyasztása nem helyettesítheti az orvos által előírt terápiát. Fő erőssége a megelőzésben és az általános közérzet javításában van. Leginkább a helytelen életmódból, táplálkozásból és a mozgáshiányból adódó problémáknél nyújthat nagy segítséget. A legjobban akkor fejti ki hatását, ha rendszeresen és kellő mennyiségben fogyasztjuk. Semmiféle mellékhatása nem ismert.
Mivel a zöld tea nem a szívműködésen keresztül élénkít, hanem a központi idegrendszert stimulálja, ezért nem kell tartani heves szívdobogástól vagy alvászavaroktól (mint pl. a kávé esetében).
A zöld teát több ezer éve használják a fejlett teakultúrával rendelkező országokban (pl. Japán, Kína) az egészség megőrzésére, és a hosszú évek során szerzett tapasztalatokat és kutatási eredményeket számos egyetem, orvosi kutatóintézet és szakíró megjelentette.
Hogyan készítsük el helyesen a zöld teát?
A zöld tea elkészítésénél a legfontosabb két tényező a víz hőmérséklete és a tea oldódási ideje.
Ha a víz túlságosan hideg, a teában lévő hatóanyagok nem oldódnak ki és a tea íztelen marad. A túl forró víz keserűvé teszi a teát és elnyomja valódi ízét, esetleg a vitaminokat is károsítja.
A teából először a koffein, majd az ásványi anyagok és vitaminok, ezt követően pedig a csersavak oldódnak ki. A koffein és a csersav aránya határozza meg, hogyan hat a tea. A csersav blokkolja a koffeint a szervezetben, így a tea nem élénkít, hanem megnyugtat. Mivel a csersav okozza a tea keserű ízét, ezért a következő szabály érvényes: ha a tea nagyon keserű, akkor nyugtat. A zöld tea esetében azt mondhatjuk, hogy 3 perc oldódási idővel számolva, 75 fokos vízhőmérsékletnél jó eredményt lehet elérni. A klóros, kemény víz élvezhetetlenné teheti a tea finom aromáját, ezért mindig tiszta, lágy vizet használjunk.
PONAY TEA
|
Hozzászólások
A közérzetemre nincs panasz, az aktivitásom is azóta jelentősen nőtt. Akár egész nap tudok koncentrálni, észre sem veszem a szellemi kifáradás jeleit. :)
A cikk hozzászólásainak RSS-csatornája.